تبلیغات
sekevazendegy - علل و عوامل پیدایش فرقه ها4

sekevazendegy

چگونه زندگی کنیم

3-علل سیاسی-اجتماعی
الف-تعصبات قبیله ای و نژادی:با وجود انکه پیامبر اعظم با استفاده از اموزه های اسلامی در جهت اتحاد ملت اسلام تلاش فراوان نموده اند و عواملی چون رنگ و نژاد و قوم را بی اهمیت شمرده اند...
3-علل سیاسی-اجتماعی
الف-تعصبات قبیله ای و نژادی:با وجود انکه پیامبر اعظم با استفاده از اموزه های اسلامی در جهت اتحاد ملت اسلام تلاش فراوان نموده اند و عواملی چون رنگ و نژاد و قوم را بی اهمیت شمرده اند...اما در طول تاریخ اسلام عده ای با زنده کردن ان روحیات قومی-به خصوص در برابر اهل بیت - موضع گرفتند و راه خود را جدا کردند.
ب- موضع گیری حزبی:کسب قدرت و کنار نهادن اهل بیت از عرصه سیاسی-اجتماعی با کتمان فضائل بی شمار انان انگیزه مهمی بود که باعث شد گروه هایی با استفاده از فاجعه منع کتابت حدیث و جعل حدیث سعی در جلوه دادن چهره ای پسندیده از خود داشته باشند منع نشر حدیث با بهانه اهمیت دادن به قران ولی در واقع برای تقویت حزب بنی امیه در برابر اهل بیت و در راستای تثبیت حاکمیت بنی امیه در برابر اهل بیت و در راستای تثبیت حاکمیت بنی امیه انجام شد.مشابه این قضیه در بنی العباس اتفاق افتاد.
ج-تحولات اقتصادی و
توسعه اجتماعی در زندگی مردم: با رشد ابزارهای تولید و ثروت اندوزی و ایجاد فن اوری های جدید عده ای ان را دستاویز قرار دادند و به عزم خود با بیان اینکه شرایط جدید حاصل شده است و متون دینی نارسایی دارد نیاز به دین و شزیعت جدید را مطرح کردند.
د-اعمال نفوذ منابع قدرت:از اغاز تشکیل حکومت اسلامی گروه های قدرتمند مانند یهود سعی در به وجود اوردن انحراف در مسیر اصلی دین اسلام داشته و از هرگونه اختلاف در صف واحد امت استقبال کردند حکومت های روم و ایران در ان زمان هم به تقویت ان پرداختند.در قرون اخیر هم استعمار نو با امکانات فرهنگی و اقتصادی خود پا را فراتر گذارده و رسما به ایجاد فرقه و مذهب های جعلی پرداخته است.


نوشته شده در دوشنبه 2 مرداد 1391 ساعت 10:43 ق.ظ توسط esaadat نظرات |


Design By : Pichak